Melancholia (ملانکولیا)

سرویس هنر جوان ایرانی به نقل از راسخون؛ بخش معرفی آثار سینمایی:

Melancholia (ملانکولیا)
Melancholia (ملانکولیا)

Melancholia (ملانکولیا)

(تولید 2011)
کارگردان : Lars von Trier

نویسنده : Lars von Trier

بازیگران : Charlotte Gainsbourg،Kirsten Dunst,Kiefer Sutherland

خلاصه فیلم : فیلم روایت گر 2 داستان جداگانه است؛ داستان اول مربوط به دختری به نام جاستین ( کریستن دانست ) است که در شُرف یک مراسم عروسی بسیار مجلل با مرد مورد علاقه اش ، مایکل ( آلکساندر اسکارگارد ) قرار دارد. مراسم ازدواج با حواشی زیاد بالاخره پایان می پذیرد.اما جاستین بعد از عروسی، دچار نوعی افسردگی شدید می شود که به سبب آن ، وی تمام اتفاقات پیرامونش را بد تعبیر می کند و به خصوص رابطه ی ناخوشایندی را با خواهرش آغاز می کند، این در حالی است که یک سیاره به نام مالاخولیا در حال نزدیک شدن به زمین است و این یعنی پایان دنیا. داستان دوم مربوط به خواهر جاستین به نام کلیر ( شارلوت گاینزبرگ ) و همسرش جان ( کیفر ساترلند ) است. جان یک ستاره شناس است که پی برده، سیاره مالاخولیا در حال نزدیک شدن به زمین است، کلیر هم که می داند دنیا در حال به پایان رسیدن است، به شدت نگران و پرخاشگر شده و این درحالی است که جاستین خونسرد است و...

عده ای از ستاره شناسان بر این باورند که سیاره مالیخولیا ، همان دلیلی است که باعث پایان یافتن حیات در کره زمین خواهد شد. گفته می شود این سیاره بعد از نزدیک شدن به زمین ، به احتمال فراوان به آن برخورد خواهد کرد و کره زمین نابود خواهد شد ( بحث در اینباره زیاد است و در نهایت باید بگویم که این مساله تنها یک نظریه است ) اما سیاره مالاخولیا تنها پس زمینه ایی است که در فیلم مالاخولیا حضور دارد. به جز چند دقیقه ی ابتدایی فیلم که راجب این سیاره توضیحاتی داده می شود، باقی مدت زمان فیلم به جاستین و خواهرش ارتباط دارد. جدا از چند دقیقه ی هیجان انگیز ابتدایی فیلم ، مالاخولیا فیلمی است که به نظر می رسد کمترین وسواس در ساختنش بکار رفته است.

هم‌چنان که سیاره‌ی ملانکولیا به زمین نزدیک‌تر می‌شود، اثری از اخبار لحظه به لحظه در تلویزیون، نشست‌های اضطراری کابینه، موشک‌های هسته ای که به سمت این سیاره پرتاب شوند و سیل خروشان جمعیت در خیابان‌های دهلی، لندن و سانفرانسیسکو نیست. در واقع، چیزی که در صحنه‌های آغازین فیلم روشن نیست این است که شخصیت‌های فیلم درباره این پدیده دقیقا چه می‌دانند. پدیده‌ای که در ابتدا با عنوان درخشان‌ترین ستاره‌ی عصرگاهی یاد می‌شود. با کنجکاوی جاستین (کریستین دانست که هرگز در هیچ فیلمی به این خوبی نبوده است)، که به همراه همسرش مایکل (الکساندر اسکارسگارد) در راه حرکت به سمت مهمانی ازدواجش در ییلاق است، قدری به این موضوع اشاره می‌شود.


منبع : نقد فارسی/987/
Melancholia (ملانکولیا)
Melancholia (ملانکولیا)
Melancholia (ملانکولیا)

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه