Dead Man Walking (گام های مرد مرده)

سرویس هنر جوان ایرانی به نقل از راسخون؛ بخش معرفی آثار سینمایی:

Dead Man Walking (گام های مرد مرده)

Dead Man Walking (گام های مرد مرده)

(تولید 1996)

کارگردان : Tim Robbins


نویسنده : Tim Robbins


بازیگران: Robert Prosky،Susan Sarandon،Sean Penn


خلاصه فیلم : سالهاست مجازات اعدام مورد بحث بسیاری از موافقان و مخالفان بوده است. عده ای عقیده دارند مجازات اعدام، عملی غیر انسانی و وحشیانه می باشد. اما عده ای دیگر، بنا بر دلایلی متعدد، مانند قوانین دینی- مذهبی (در همه ادیان) و اعتقاد به اینکه فرد قاتل، فردی مضر و خطرناک برای اجتماع می باشد و همچنین آنکه اعدام فرد قاتل، می توانند مرهمی باشد برای خانواده مقتول و .. اعتقاد دارند اعدام، مجازاتی منصفانه است. نکته جالب اینکه مجازات اعدام، تنها مربوط به کشورهای مذهبی نمی شود و نام کشورهایی مانند آمریکا و ژاپن هم در میان 10 کشور اعدام خیز جهان به چشم می خورد! با تمام این احوال، در حال حاضر، این مجازات دیگر در کشورهای اروپایی ، آمریکای جنوبی، استرالیا، کانادا و به طور کلی، بسیاری از کشورهای جهان اجرا نمی شود.

شون پن را باید تک بازیگر گزیده کار سینمای امروز نامید که در این سالها، در غالب هر نقشی که فکرش را بکنید فرو رفته است. او در فیلم Dead Man Walking در قالب قاتلی فاشیست با نام متیو ظاهر که چند روز بیشتر با مجازات اعدام فاصله ندارد. اما جرم متیو چیست؟ او به همراه دوستش، دختر و پسری جوان را تک و تنها در جنگل گیر می آورند، آنها را مورد ضرب و شتم قرار داده، به دختر تجاوز می کنند و سپس هر دوی آنها را به شکلی وحشیانه به قتل می رسانند. حالا که چند سال از این اتفاق افتاده و چند روز بیشتر با مجازات اعدام فاصله ندارد، به تکاپو می افتد و با تماس با زنی با نام خواهر هلن (با بازی زیبای سوزان سارندون) سعی دارد تا مجازات اعدام خود را لغو کند.

خواهر هلن، راهبه میانسال، مهربان و دوست داشتنی است که به کار آموزش بچه های بی سرپرست، و عموما سیاه پوست اشتغال دارد. او روزی نامه ای از متیو(شون پن) که در آستانه اعدام است دریافت می کند ، جواب نامه و سپس ملاقات حضوری این دو در زندان، مقدمه ای می شود بر آغاز رابطه خواهر هلن دوست داشتنی با متیوی قاتل. فیلم، داستان لحظه به لحظه زندگی یک زندانی محکوم به مرگ را تا زمان اجرای حکم اعدام به نمایش می کشد.

اشتباه نکنید. Dead Man Walking از آن گونه فیلم هایی نیست که سعی داشته باشد برای ما تعیین تکلیف کند و بگوید اعدام خوب است یا بد. با دیدن این فیلم، این شمایید که باز هم باید تصمیم بگیرید که مجازات اعدام چطور است . فیلم نگاهی دارد به زندگی خانواده های مقتولین و به ما نشان می دهد که از دست دادن یک فرزند، بدست یک قاتل، چه تاثیری می تواند بر خانواده مقتولین داشته باشد. یکی از این خانواده ها، هنوز هم با خاطرات فرزند از دست رفته شان صبح را به شب می رسانند.

اوضاع در خانواده دیگر، حتی از این هم بدتر است. ما توسط این فیلم، با واقعیت هولناکی نیز روبرو می شویم. در 70 درصد خانواده هایی که فرزندی بر اثر قتل از دست داده اند، خانواده بعد از مدتی متلاشی می شود و زوجین از یکدیگر طلاق می گیرند. این بلا بر سر خانواده دوم هم آمده است. آنها هم دوست دارند به آرامگاه فرزندشان نزدیک باشند و خاطرات او را در خانه ای که آن فرزند بزرگ شده زنده نگه دارند و هم آنکه طاقت ماندن در مکانی که برای اولین بار فرزندشان در آن شروع به راه رفتن کرد یا .. را ندارند.


منبع : نقد فارسی/987/

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه