همکاری نوازنده ایرانی با - یاکوب - سنگالی!

سرویس هنربه نقل از موسیقی ایرانیان؛ بخش موسیقی:

حمید بهروزی نیا نوازنده تار و آهنگساز مشغول تهیه اثری تلفیقی با همکاری یک نوازنده سنگالی است.

بهروزی نیا ضمن اعلام این خبر گفت: اواخر شهریور ماه امسال در اجرایی همراه با ارکس‌تر سمفونیک نانجینگ چین به عنوان نوازنده همکاری داشتم که به همت یونسکو برگزار شده بود؛ در آن اجرا با نوازنده‌ای سنگالی آشنا شدم و ارتباطمان ادامه پیدا کرد و در ‌‌نهایت تصمیم گرفتیم دوئتی را با همکاری هم اجرا و منتشر کنیم.

این نوازنده تار در ادامه افزود: این نوازنده سنگالی «یاکوب» نام دارد که جزو بهترین نوازندگان ساز «کوریا» است؛ «کوریا» یک ساز قدیمی سنگالی است که صدایی شبیه به ساز چنگ دارد و با فرم آن نیز نواخته می‌شود منتهی شکل و شمایل این ساز بسیار متفاوت با چنگ است.

وی همچنین عنوان کرد: ما در این همکاری قرار نیست که از فرهنگ‌های موسیقاییمان فاصله بگیریم و یا جملات موسیقی یکدیگر را تکرار کنیم. در واقعا هر یک از ما با حفظ اصالت‌های موسیقایی کشورمان در کنار هم قرار می‌گیریم و به اجرا می‌پردازیم.

حمید بهروزی نیا ادامه داد: در موسیقی سنگال «ربع پرده» وجود ندارد از این رو ما گام‌هایی در فضای ماهور و اصفهان مشخص کرده‌ایم و در این گام‌ها جملاتمان را اجرا می‌کنیم. من برای این اجرا گوشه‌هایی از موسیقی ردیف دستگاهی ایران را انتخاب کرده‌ام که همنشینی موسیقیمان را با فرهنگ موسیقایی سنگال تجربه کنم.

این آهنگساز گفت: در حال حاضر همچنان مشغول انجام اتودهای مختلفی هستیم تا بتوانیم به فرم دلخواه‌مان برسیم؛ مراحل تولید این اثر به احتمال فراوان تا نوروز امسال انجام خواهد شد.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه