مستندی درباره کودکان کار افغانستانی

سرویس هنر جوان ایرانی به نقل از راسخون؛ بخش تلوزیون:

مستندی درباره کودکان کار افغانستانی

مستندی درباره کودکان کار افغانستانی

مستند «مهاجر پرنده است» پس از چند حضور بین المللی و کسب جایزه بهترین فیلمساز نیکوکار جشنواره حسنات از شبکه مستند پخش می شود.

 

به گزارش جوان ایرانی به نقل از تسنیم، مرضیه ریاحی کارگردان مستند «مهاجر پرنده است» با اعلام خبر پخش این فیلم از شبکه مستند، گفت: «مهاجر پرنده است» مستندی سی دقیقه‌ای است که حدود دو سال قبل ساخته شد و به کودکان کار افغانستانی می‌پرداخت که در یک NGO ایرانی درس می‌خوانند و در کنار درس خواندن از خانواده خود نیز حمایت می‌کنند. این کودکان در واقع تحت حمایت بانویی ایرانی که موسس این NGO است قرار دارند که مستند درباره فعالیت‌های اوست.

 

ریاحی ساختار این مستند را مستند مشاهده‌ای دانست و ادامه داد: در این مستند از گفت‌و‌گو نیز استفاده کرده‌ایم. البته تمام تلاش ما این بود که در ‌‌نهایت دخل و تصرفی در واقعیت نداشته باشیم و همه آنچه که در زندگی این کودکان وجود دارد را صادقانه به تصویر بکشیم.

 

این کارگردان سینمای مستند درباره انگیزه ساخت «مهاجر پرنده است» اینگونه توضیح داد: به طور اتفاقی با بازارچه خیریه‌ای آشنا شدم که چند وقت یکبار کارهای دستی کودکان کار را به نفع آن‌ها به فروش می‌گذاشت و پس از آشنایی با این موسسه برای ساخت یک مستند خیریه به منظور معرفی این NGO به سایر خیرین دعوت شدم. هدف از ساخت این مستند در ابتدا تنها یک کار خیر بود و فیلم بدون بودجه ساخته شد. همه عوامل نیز به رایگان و تنها با هدف خیر شروع به همکاری کردند. اما پس از مدتی که از روند تولید فیلم گذشت تغییراتی در آن به وجود آوردم زیرا احساس می‌کردم می‌توان در کنار فیلم خیریه‌مان یک فیلم دیگر برای مخاطب گسترده و جهانی ساخت.

 

ریاحی در پایان افزود: «مهاجر پرنده است» در جشنواره‌های مختلف خارجی همچون فستیوال زنان مکزیک و فستیوال زنان اعتدال آلاسکا به نمایش در آمده است و جایزه بهترین فیلمساز نیکوکار را نیز از جشنواره حسنات دریافت کرده است. مرجان ریاحی تهیه کنندگی آن را بر عهده داشته است و تدوین نیز بر عهده سارا بهرام جهان است. ضمن اینکه تصویر برداری کار نیز بر عهده خودم و مهدی احمدی بوده است.

گفتنی است «مهاجر پرنده است» به زودی از شبکه مستند سیما پخش می‌شود.

 


کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه