حکایت لغو کنسرت‌های پاپ در شهرستانها چیست؟

سرویس هنربه نقل از موسیقی ایرانیان؛ بخش موسیقی:

روان‌شناسان یکی از روش‌های خلق شادی سالم را برگزاری مراسم جشن و شادی به دور از هرگونه لهو و لعب می‌دانند و می‌گویند، چنانچه بخواهیم جامعه‌ای سالم‌تر، امیدوار‌تر و شادتری داشته باشیم باید توجه بیشتری به برگزاری مراسم جشن، شادی و اعیاد شود.

این نسخه تجویزی روان‌شناسان داشت کم کم در شهر ما (کرمانشاه) تجویز می‌شد و کنسرت‌های موسیقی پاپ هفته به هفته در شهرمان رونق می‌گرفت.

برگزاری کنسرت‌های پاپ با فروش ۲۴۰۰ بلیت کنسرت محسن یگانه تنها ظرف چهار ساعت نشان داد مردم دیارم چقدر به این نوع موسیقی علاقه دارند.

خبرهای خوبی نیز از تداوم برگزاری کنسرت‌های پاپ و اینکه کنسرت‌های زیاد دیگری در راه است داده می‌شد، اما گویا عده‌ای که این امر به هر دلیل به مذاق‌شان خوش نیامده بود نسخه کنسرت‌های پاپ در شهرمان را پیچیدند.

ابتدا خبری از برگزار نشدن کنسرت احسان خواجه امیری منتشر شد و پس از آن خبر برگزاری دیگر کنسرت‌ها هم کمرنگ شد.

اما انگار حکایت نسخه پیچیدن کنسرت‌های پاپ فقط مختص شهرماست و در پایتخت و کلانشهر‌های دیگر برای خودشان راه به راه کنسرت پاپ برگذار می‌کنند.

این حکایت یک بام و دو هوا شدن را از یک تهیه کننده کنسرت جویا شدیم و او گفت: خودمان هم در حکایت این ماجرا مانده‌ایم و در تعجبیم که چرا در پایتخت کنسرت‌های پاپ به راحتی برگزار می‌شود، اما در کرمانشاه این کنسرت‌ها یکی پس از دیگری لغو می‌شود.

فریدون معتمدیان عنوان کرد: سوال ما این است اگر قانون یکسانی بر کشور حاکم است چرا ما شاهد رفتار دوگانه در زمینه برگزاری کنسرت‌های موسیقی پاپ در کشور هستیم.

وی افزود: برخی دغدغه عدم رعایت شئونات اسلامی را در کنسرت‌های پاپ پیش می‌کشند، در حالیکه این دغدغه در همه کشور وجود دارد و نه تنها در کرمانشاه. برای رفع آن نیز با موارد تخلفی که در کنسرت‌ها مشاهده شود برخورد می‌کنند، نه اینکه کل برنامه کنسرت را لغو کنند.

معتمدیان گفت: این امر درست مثل این است که کسی در دانشگاه تخلف کند و به خاطر تخلف او همه دانشگاه و کلاس‌ها را تعطیل کنند!

او معتقد است، این دغدغه در تمام برنامه‌های فرهنگی و هنری وجود دارد، اما در همه آن‌ها خبری از لغو برنامه‌ها فرهنگی و هنری نیست و تنها با مواردی که مرتکب تخلف شده‌اند برخورد می‌شود.

معتمدیان عنوان کرد: موسیقی یک هنر و کار فرهنگی است و نباید با هنر اینگونه برخورد کرد.

او به آمار افسردگی ایرانیان اشاره کرد و افزود: طبق آمارهای غیر رسمی ۲۵ درصد ایرنیان افسردگی دارند و این میزان افسردگی می‌تواند بازتاب خطرناکی در جامعه داشته باشد.

وی با بیان اینکه اسلام دین امر کننده به شادی است، یادآور شد: اولین بار مردم مدینه با هلهله و شادی و آواز خواندن به استقبال پیامبر (ص) رفتند و این‌ها نشان می‌دهد اسلام دینی نیست که با شادی مخالفت کند و افراط در عزا را قبول کند.

معتمدیان بر ضرورت برگزاری مراسم مفرح و شادی آور تاکید کرد و گفت: قطعا کنسرت‌های پاپ می‌تواند یکی از برنامه‌های اصلی شادی آور باشد.

این تهیه کننده کنسرت با بیان اینکه تاکنون برگزاری کنسرت مرتضی پاشایی خواننده پاپ را در کرمانشاه برعهده داشته، عنوان کرد: برای اجرای کنسرت بنیامین بهادری در تاریخ ۵ و ۶ مهرماه سال جاری برنامه‌ریزی کرده بودیم که متاسفانه این برنامه بدون داشتن دلیل منطقی لغو شد.

او در خصوص علت لغو کنسرت‌ها گفت: ظاهرا عده���ای در استان از وضعیت برگزاری کنسرت‌های پاپ ابراز نگرانی کرده‌اند و درخواست لغو کنسرت‌ها را داشته‌اند.

وی از مسئولین استان خواست تا با دید بازتری به قضایا نگاه کنند و تحت تاثیر اخبار نادرست برخی افراد قرار نگیرند، چرا که باید بدانند مردم استان خود را در همه حال موظف به رعایت شئونات اسلامی دانسته و با افرادی که این امر را نادیده بگیرند توسط مسئولین مربوطه برخورد خواهد شد.

معتمدیان با بیان اینکه مسئولین ارشاد استان باید در این زمنیه پاسخگو باشند، خاطر نشان کرد: لغو کنسرت عملی فراقانونی است زیرا در کشور طبق قانون اجازه برگزاری کنسرت داده شده و این مطابق با قانون نیست که بخواهیم آن را در یک استان کشور غیرمجاز بدانیم.

ما هم رفتیم سراغ مسئولین ارشاد شهرمان که پاسخی نگرفتیم، اما باز آماده‌ایم نظرشان را بشنویم و منتشر کنیم.

و آخر اینکه موسیقی پاپ اگر مجاز نیست و غیرقانونی است که قبل از تخته کردن در کنسرت‌های پاپ در شهر ما باید در رسانه ملی را تخته کرد که همه‌اش از این آهنگ‌های پاپ غیرمجاز پخش می‌کند!

اگر هم موسیقی پاپ قانونی است و وزارت ارشاد مجوزش را صادر می‌کند یکی به ما بگوید چرا با آن در کرمانشاه بصورت یک امر غیرقانونی و غیرمجاز برخورد می‌شود؟

گزارش: محبوبه علی‌آقایی

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه