آلبوم - سعدی - با دکلمهء - ژاله صادقیان - منتشر می‌شود

سرویس هنربه نقل از موسیقی ایرانیان؛ بخش موسیقی:

ژاله صادقیان و سامان احتشامی

ژاله صادقیان و سامان احتشامی

حمیده موسوی: «سامان احتشامی» آهنگساز و نوازندهء پیانو پس از سپری شدن ماه های محرم و صفر، آلبومی ساخته شده بر اشعار سعدی شیرازی منتشر خواهد کرد، وی همچنین کنسرتی به همراه مجید ناظم‌پور، آهنگساز و نوازندهء عود را در تهران به روی صحنه خواهد برد.

احتشامی با اعلام این خبر در گفتگو با خبرنگار «موسیقی ایرانیان» گفت: «از آنجا که در ماه محرم و پس از آن صفر به سر می‌بریم، به احترام این ایام فعالیت خاصی ندارم، تنها در حال انجام تمریناتی با آقای مجید ناظم‌پور برای کنسرت مشترکمان هستیم. قطعاتی را برای پیانو و بربط انتخاب کرده‌ایم که پس از پایان این ایام در قالب کنسرت در تهران به اجرا در بیاوریم. همچنین آلبومی با عنوان «سعدی» را در دست انتشار دارم که تصمیم دارم این اثر را- بی‌حرف پیش البته – پس از این تعطیلی‌ها از سوی مؤسسه انتشاراتی «آوای باغ مهر» به بازار موسیقی عرضه کنم. این اثر به آهنگسازی بنده، دکلمهء خانم ژاله صادقیان و بر روی گلچینی از بهترین آثار سعدی ساخته و پرداخته شده است.»

این نوازنده و آهنگساز، هدف خود را از پرداختن به آلبوم سعدی این چنین عنوان کرد: «به نظر بنده اتمسفری که در گذشته بر خانه‌های ایرانی حاکم بود و آن قریحه و ذوق سعدی خوانی، حافظ خوانی و… که در جمع‌های خانگی و دوستانه‌مان موج می‌زد را این روز‌ها نداریم. این فضاهای زیبا بسیار کم شده و این کم رنگی بر فرزندان ما نیز بی‌تأثیر نبوده است. بنده به عنوان کسی که تدریس می‌کنم شخصاٌ شاهدم که نوجوانان و جوانان دیگر رغبت و کششی به مطالعهء این آثار ندارند. لذا تصمیم گرفتم مجموعه‌ای را در قالب یک آلبوم تهیه کرده و حداقل در فضایی خاص آن را به گوش جوانان برسانم. علی الخصوص که این اثر در فضای یک موسیقی افکتیو به اجرا در آمده است، یعنی موسیقی‌ای که با صدا‌ها و افکت‌های مرتبط با اشعار انتخاب شده آمیخته شده است. در بحث جنگ و جنگاوری صدای چکاچک شمشیر را می‌شنویم، در اشاره به رود صدای رود را می‌شنویم و…»

خالق آثاری چون «ملودیکا»، «پاییزان» و «باغ رویا‌ها» در پاسخ به این سؤال که چرا با وجود اعلام خبر انتشار دو آلبوم «ملودیکافه» و «حرکت» تا به امروز انتشار این دو اثر به تعویق افتاده است، گفت: «��قیقت امر این است که در خصوص آلبوم خیلی مایل نبودم توضیح یا قولی بدهم. بنده از سال ۱۳۹۱ تا به حال پنج اثر در دست انتشار داشته‌ام که تنها توانسته‌ام دو آلبوم را منتشر سازم و در حال حاضر علاوه بر دو اثری که ذکر کردید آلبومی از قطعاتِ موسیقی-فیلم‌های معروف را نیز همچنان در دست دارم که به انتشار نرسانده‌ام. این آثار تمامی مراحل و پروسه‌های تولید یک آلبوم اعم از اخذ مجوز، ضبط، میکس، مسترینگ و غیره و ذالک را گذارنده‌اند اما تنها به دلیل شرایط تأسف برانگیز این روز‌ها، استقبال بی‌رمق مخاطبین از آلبوم‌ها و نهایتا وضعیت نابسامان بازار موسیقی فعلا دست از توزیع و انتشار آن‌ها برداشته‌ام. راستش را بخواهید ما در استفاده از آثار اورجینال دچار فقر فرهنگی هستیم. استقبال از آثار تولیدی و خرید آلبوم‌ها به صورت اورجینال به شدت افت پیدا کرده است. هزینه‌هایی که صرف تولید یک اثر می‌شود به هیچ وجه باز نمی‌گردد و هنرمندان موسیقی اگر همچنان به تولید آلبوم و اجرا و… ادامه می‌دهند صرفا به خاطر دل خودشان است.»

شایان ذکر است که کنسرت مشترک سامان احتشامی و مجید ناظم‌پور در تهران و یحتمل دیگر شهرستان‌ها نیز برگزار خواهد شد.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه